Kolonoskopia

Je to endoskopické vyšetrenie dolnej časti tráviaceho traktu – teda hrubého čreva, cez konečník. Endoskop (v tomto prípade kolonoskop) je ovládateľný tubus schopný osvetlenia, oplachu, odsávania, a prostredníctvom jeho pracovného kanála aj odstraňovania polypov, odberu vzoriek, podávania liečiv ihlou. Tento prístroj lekár zavádza pacientovi postupne celým hrubým črevom.

Dôvod vyšetrenia:

Najpodstatnejším dôvodom je skríning kolorektálneho karcinómu (teda zhubného nádoru – rakoviny hrubého čreva). Je smutným faktom, že vo výskyte tohto zákerného, avšak pri skorej diagnostike často liečiteľného ochorenia, je Slovensko na 3. mieste na svete, a dokonca na 1. mieste v úmrtnosti. Okrem faktorov prostredia (fajčenie, alkohol, stres, veľké množstvo konzumovaného červeného mäsa…), hrá podstatnú úlohu v riziku jeho vzniku aj dedičnosť. Je známe, že riziko jeho vzniku je niekoľkonásobne vyššie u prvostupňových príbuzných pacientov trpiacich týmto ochorením. Aktuálne najrozšírenejšou skríningovou metódou jeho záchytu, je takzvaný TEST NA OKULTNÉ (teda skryté) KRVÁCANIE v stolici (tzv. FOB test – faecal occult bleeding). Je potrebné si uvedomiť, že pozitivita tohto testu neznamená prítomnosť nádoru hrubého čreva, ale len jej zvýšené riziko. Pozitívny FOB test môže mať aj veľké množstvo iných príčin, preto ešte nie je dôvodom na paniku, ale je jednoznačne dôvodom na okamžité vyhľadanie lekára, obzvlášť v prípade kombinácie pozitívneho FOB testu a pokrvného príbuzného trpiaceho nádorom hrubého čreva. Keďže sa jedná o skryté (mikroskopické, okultné) krvácanie, krv v stolici obyčajne pacient nepozoruje. Okrem samotnej diagnostiky nádoru hrubého čreva tento skríning v rovnako dôležitej miere odhaľuje i riziko výskytu polypov hrubého čreva (u ktorých môže byť mikroskopické krvácanie vyvolané napríklad mechanickým dráždením stolicou), ktoré sú veľmi často počiatočnou a veľmi jednoducho riešiteľnou fázou nádoru hrubého čreva. V tejto fáze je možné rizikový nález odstrániť priamo počas kolonoskopie – zjednodušene povedané odpálením polypu (endoskopická polypektómia). Ten je následne zaslaný na histologické vyšetrenie (mikroskopické vyšetrenie za pomoci špeciálneho farbenia), ktoré určí jeho typ a teda aj prítomnosť prípadných počiatočných nádorových zmien. Skríningovú kolonoskopiu možno vykonať v dvoch režimoch: 1) Skríningová kolonoskopia pre pozitivitu FOB testu (teda testu stolice na skryté krvácanie, ktorý je v rámci národného skríningu rakoviny hrubého čreva realizovaný pacientom po 50. roku života každé 2 roky), alebo 2) Primárna skríningová kolonoskopia (bez predchádzajúceho vyšetrenia stolice na prítomnosť skrytého krvácania) môže byť každých 10 rokov realizovaná akémukoľvek pacientovi nad 50 rokov. 

medzi ďalšie dôvody kolonoskopie patria bolesti podbrušia, alarmujúce symptómy (teda striedanie zápchy a bolestí brucha s následnou prudkou a niekedy až bolestivou hnačkou, náhly váhový úbytok spravidla nad 10% hmotnosti v krátkom čase, prítomnosť viditeľnej krvi v stolici, náhla zmena stereotypu vyprázdňovania (defekačného stereotypu), ďalej pravidelné kolonoskopie u zápalových črevných ochorení za účelom sledovania dynamiky ochorenia a efektu liečby, sledovanie pacientov po operácii hrubého čreva pre nádor či iné ochorenie, chronické hnačky, a iné…

Príprava na vyšetrenie:

PRÍPRAVA NA KOLONOSKOPIU: 

7 dní pred kolonoskopiou: vysaďte lieky s obsahom železa 

5 dní pred kolonoskopiou: vysaďte Anopyrin, Aspirin protect, Stadapyrin, Preventax, Tromex, Clopidogrel, Zyllt, Ticlopidin, Brilique, Effient, Prassugrel 

2 dni pred kolonoskopiou: vysaďte Eliquis, Xarelto, Pradaxa, Lixiana, Xanirva, Assubex 

pokiaľ užívate WARFARÍN: čím skôr navštívte lekára, ktorý vám warfarín naordinoval (internista, kardiológ, hematológ) – potrebné prestavenie na krátkodobo pôsobiaci liek (fraxiparine, clexane..) a taktiež jeho následné vynechanie pred kolonoskopiou. 

pokiaľ ste čerstvo po cievnom výkone ( koronarografia pre infarkt myokardu, iné..), ohľadne vysadenia sa poraďte so svojím internistom/kardiológom

a) DIÉTA je prvou a najdôležitejšou fázou prípravy 

5 dní pred vyšetrením vysaďte z jedálnička: všetku zeleninu a ovocie, džúsy s dužinou, celozrnné pečivo, džemy, všetky pokrmy s jadierkami, semiačkami, zrniečkami, taktiež vysokovlákninovú stravu ako ovsené vločky, otruby, cviklu, kapustu, zalievanú kávu, alkohol. 

– dovolené pokrmy: biele pečivo, džúsy bez dužiny- číre, diétne mäso na prírodno bez kože, precedený vývar, med, maslo, piškóty, zemiaková kaša bez šupiek, do mäkka uvarené cestoviny, biela dostatočne uvarená ryža, biely čistý jogurt, tavený syr (nie tuhé syry, údené syry), instantná káva či espresso, číre vývary a polievky. Zároveň je potrebné dbať na dostatočný príjem tekutín. 

– posledný deň pred kolonoskopiou sú dovolené už len ľahké raňajky ako obyčajný rožok s maslom, káva bez mlieka a zrniek…následne až do vyšetrenia ostaňte nalačno.  

b) PODÁVANIE PRÍPRAVNÉHO ROZTOKU 

– bude sprevádzané hnačkami, počas jeho podávania sa zdržiavajte doma v blízkosti toalety, necestujte prostriedkami hromadnej dopravy. Pre prípad štípania konečníka vám predpisujeme znecitlivujúci krém mesocain – v prípade potreby ho naň aplikujte, zvyšok si prineste k vyšetreniu – bude aplikovaný na endoskop. 

 ***Príprava FORTRANS®

Balenie obsahuje 4 sáčky, každý na prípravu 1 litra roztoku 

Večer pred vyšetrením o 18:00h vypite vypite 2l roztoku. Roztok pite rýchlosťou 1l za 1 hodinu. 

V deň vyšetrenia 5 hodín pred kolonoskopiou vypite ďalšie 2l roztoku. Roztok pite rýchlosťou 1l za 1 hodinu. Poslednú dávku prípravku na vyčistenie čriev dopite minimálne 2 hodiny pred termínom vyšetrenia.

***Príprava CLENSIA®

Balenie obsahuje vrecká A (4 ks.) a vrecká B (4 ks.). Jedno balenie postačuje na prípravu 2L roztoku (2 x 1L roztoku).

Príprava roztoku: V 1L vody rozpustite 2ks. vreciek A a 2 ks. vreciek B. Keď budete pripravený užiť druhú dávku preháňadla, postupujte tak isto. 1 dávka 2 dávka Pitie roztoku môže spríjemniť pridanie malého množstva citrónového koncentrátu, číreho jablčného džúsu, schladenie roztoku v chladničke alebo jeho pitie cez slamku. 

DÁVKOVANIE

1. dávka Večer pred vyšetrením o 18:00h vypite 1l roztoku a ešte navyše 0,5l čistej vody. Roztok vypite v priebehu 1-1,5 hodín. 

2. dávka V deň vyšetrenie 5 hodín pred kolonoskopiou vypite ďalší 1l roztoku a ešte navyše 0,5l čistej vody. Roztok vypite v priebehu 1-1,5 hodín. Poslednú dávku prípravku na vyčistenia čreva dopite minimálne 2 hodiny pred termínom vyšetrenia 

– na záver správne vykonanej prípravy má stolica charakter žltkastej vody.

5 dní pred kolonoskopickým vyšetrením vysaďte z jedálnička všetku zeleninu, ovocie, vlákninu (ovsené vločky) a všetky potraviny obsahujúce zrniečka, jadierka, semiačka (vrátane celozrnného pečiva a cestovín)

deň pred vyšetrením už len ľahké raňajky, následne začať s podávaním prípravného roztoku

k vyšetreniu s priniesť kolonoskopické prádlo (šortky)

Priebeh vyšetrenia

Počas vyšetrenia pacient leží na ľavom boku (s prípadnou zmenou podľa potreby lekára na polohu na chrbte v priebehu vyšetrenia), s kolenami zohnutými smerom k hrudníku. Lekár po úvodnom vyšetrení konečníka postupne zavádza kolonoskop (na ktorý je aplikovaný lubrikant za účelom zníženia trenia) celým hrubým črevom. Obraz z kolonoskopu je prenášaný na monitor vo zväčšenej mierke. Počas vyšetrenia realizuje lekár s prístrojom rôzne manévre k zníženiu bolestivého vnemu pacienta a uľahčeniu zavádzania prístroja. V úvode vyšetrenia je vplyvom mechanického dráždenia a mierneho nafúknutia konečníka u pacientov normálnym vnemom náhle nutkanie na stolicu. Tohto pocitu sa netreba obávať. Kolonoskopické vyšetrenie zväčša trvá od 20 do 50 minút, pričom jeho dĺžku mení prípadná intervencia (ako odber vzoriek, odstraňovanie polypov…).

Po vyšetrení

Po kolonoskopickom vyšetrení je v prípade normálneho nálezu možné normálne sa najesť, ideálne nenafukujúcich jedál. V prípade odstraňovania polypov či inej intervencii je vhodné nasledujúcich 24 hodín dodržať diétny režim zložený z tekutín a kašovitej stravy. Prípadný špecifický  postup (ako dočasné vysadenie liečby na riedenie krvi, a pod..), upresní lekár po samotnom vyšetrení spolu s oboznámením pacienta o jeho výsledku. Vo všeobecnosti treba rátať s mierne zvýšenou plynatosťou, ktorá je očakávateľným javom.